ceturtdiena, 2016. gada 14. aprīlis

Vai dzīvniekus var adoptēt

Īsā atbilde – nē, nevar.

Iemesls: adoptētpieņemt ģimenē (bērnu) ar juridisku aktu radniecības tiesisko attiecību nodibināšanai.

Atlika vien ieminēties tviterī, ka man gauži netīk šī vārda lietošana, ja to attiecina uz dzīvniekiem, un sākās polemika par to, ka angļu valodā taču tā lieto, vārds ir derīgs, pauž atbildību un nepieciešamo rūpības un gādības pakāpi. Un tā tālāk.

Tātad, kas būtu jāņem vērā, spēlējoties ar svešvārdiem un aizgūtiem vārdiem. Tie valodā ir importēti ar kādu noteiktu nolūku – radās vajadzība (tas ir – viena konkrēta nozīme), un kāds izlēma par labu vienam vārdam, kas šo nozīmi varētu precīzi paust, neradot pārpratumus. Lūk, sāka runāt par svešu bērnu pieņemšanu ģimenēs un juridiskajām saistībām, ko tas nes līdzi. Lai viss būtu skaisti, precīzi un nepārprotami (kas svarīgi juridiskās lietās), tika importēts vārds adoptēt, lai šo procesu apzīmētu. Tas ir termins. Un terminiem (atšķirībā no parastiem vārdiem) ir kāda būtiska iezīme – tiem ir viena un tikai viena nozīme. Tieši skaidrības un nepārprotamības labad. Piemēram, asinsvads būs jebkurš asinsvads cilvēka (vai kādas citas dzīvas radības) ķermenī. Bet jūga vēna būs tikai viens konkrēts asinsvads. Vai, piemēram, mētāt bumbu var dažādos veidos, bet dribls ir viens konkrēts veids.

Jā, angļu valodā vārda adoptēt nozīme ir plašāka. Daudz plašāka. Tā var ietvert visu – sākot no bērniem līdz pat dzīvniekiem, romānu pārrakstīšanu un filmas versijām. Par pēdējo latviešu valodā runā, lietojot citu terminu – adaptēt (pielāgot kādām savām vajadzībām).

Vārdu kādā valodā var salīdzināt ar augu. Sākumā tas ir mazs stādiņš, tad iedzīvojas un sāk plesties plašumā, laižot atvases ar jaunām nozīmēm uz visām pusēm. Un tad kādā jaukā dienā latviešu dārznieki izdomāja no angļu dārza savā dārzā pārstādīt adoptēšanas kociņu. Viņi neraka laukā visu milzu krūmu ar visām atvasēm. Viņi paņēma tikai to vienu daļu, kas atbilda vajadzībai. Jā, protams, var jau turpināt analoģiju un sacīt, ka arī latviešu valodā vārds, kas reiz bijis termins ar vienu nozīmi, var sākt plesties plašumā un apaugt ar vairākām nozīmēm. Tā var notikt, bet tas nav īsti labi, jo pēc kāda laika tāpat vajadzēs vārdu tikai ar vienu nozīmi, lai nerastos pārpratumi. Jo īpaši juridiskās lietās.

Atkāpe vēsturē. Reiz universitātē pie valodas kultūras pasniedzējas nodarbības laikā atnāca kāda sieviete. Mēs, studenti, rātni kaut ko rakstījām, kamēr pasniedzēja skaidrojās ar šo sievieti. Izrādās, sievietei bija kaut kādi sarežģījumi ar mantojumu – tur figurēja vārds “atteikties”, ko juristiem būtu labpaticies interpretēt kā “izslēgt no savas un ģimenes realitātes pavisam un uz mūžīgiem laikiem”, savukārt sievietei bija svarīgi pierādīt, ka tā nav vienīgā nozīme un atteikšanās var notikt arī par labu kādam, tas ir “es atsakos no šīs lietas, lai tā tiktu manai meitai”. Mīlenbahā un Endzelīnā šī “par labu” versija bija izskaidrota, un tas jau ir gana nopietns arguments. Liela ķēpa viena nozīmēs izplūduša vārda dēļ.

Ko es ar to visu vēlējos pavēstīt – tas vien, ka kādā svešvalodā vienam vārdam ir vairākas dažādas nozīmes, nenozīmē, ka, šo vārdu ieviešot citā valodā, līdzi nāks arī visa nozīmju bagāža. Tā tas nenotiek. Un tas arī nav vajadzīgs. Ņemiet vērā, ka angliski dzīvnieku īpašnieki sevi arī mēdz dēvēt par māmiņām un papucīšiem, un tas, manuprāt, ārkārtīgi degradē vecāku lomu. Nevar cilvēkbērnam būt tāds pats tētis kā sunim.

Ir gana daudz labu vārdu, ko var lietot, lai pastāstītu, ka saimnieki savā dzīvē taisās ieviest mājdzīvnieku – pieņemt, paņemt, ieviest, iemitināt. Tviterī pat izskanēja versijas “iemājināt” un “iesaimēt”. Dzīvnieks ir dzīvnieks. Viņam būs saimnieks (vārds, kas lieliski paskaidro gaidāmās attiecības – saimnieks ir tas, kurš uzņemas visu atbildību) vai īpašnieks. Un ar to pilnīgi pietiek.

Nevajag nonivelēt cilvēku savstarpējās attiecības. Par dzīvnieku pieņemšanu runā daudz biežāk nekā par bērnu. Un man nav grūti iztēloties divu bērnu ģimenē vecāku sarunu par to, vai būtu iespēja adoptēt trešo mazuli, un kāds no esošajiem bērniem ievaicājas: “Tāpat kā suni?”

36 komentāri:

 1. Jā, šis vārds duras acīs, kad ir runa par dzīvnieka pieņemšanu ģimenē. Gan jau ka vajag, lai kāds pa TV to pasaka, ka šo vārdu tā nevajaglietot...

  AtbildētDzēst
 2. Persona, kuŗa atsaucas uz "adopt" lietojumu angļu valodā, neprot ne angļu valodu, ne latviešu. Pēc viņas loģikas - viņa "adoptē" idiōta nostāju.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Īsti nesapratu. Lūdzu, izvērstāku skaidrojumu.

   Dzēst
  2. Labāk šaurāku. No angļu "adopt" vairākām nozīmēm aizgūta ir tikai viena. Pieņemt audzināšanā bērnu. Termins, faktiski.

   Dzēst
  3. Šo komentāru ir noņēmis autors.

   Dzēst
  4. Citādi var sanākt nepatikšanas pie mantas dalīšanas starp īsto bērnu un adoptēto ēzeli. Tiesības abiem vienādas. Tāpat pienākumi - kuŗam jānoēd mauriņš?

   Dzēst
 3. Autorei iesaku nošķirt jautājumus par pareizu valodas lietojumu no jautājumiem par saviem morālajiem uzskatiem. Skaidrs, ka cilvēku lietotā valoda implicē viņu morāles uzskatus, bet tas vien, ka šie uzskati atšķiras no taviem, protams, nepierāda valodas nepareizību.

  Ja vien atsakāmies no iracionāliem sudzistiskiem aizspriedumiem, tad tādā pašā nozīmē, kā var adoptēt cilvēkbērnus, var adoptēt arī citu sugu dzīvniekus, un lietot jēdzienu "adoptēt" ir visnotaļ veselīgi, lai uzsvērtu, ka starp dzīvnieku un adoptētāju nav pieļaujamas saimnieka-verga attiecības, gluži tāpat kā tās nav pieļaujamas starp bērnu un viņa vecākiem. Cilvēka cieņas saglabāšanai nav nepieciešams nonivilēt dzīvnieka morālo statusu līdz verga un lietas statusam.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Šis raksts bija tieši par valodu un to, ka termini ar noteiktu nozīmi netiek lietoti pareizi. Man ļoti žēl, ka tas aizskāra Jūsu jūtas. Bet - raksts tiešām ir par valodu. Nevis par to, kā būtu jāizturas pret dzīvniekiem.

   Dzēst
  2. Hei! Te jau cepiens par citu tēmu sanācis :) Kā tad būtu pareizi teikt, ja ne adoptēt?

   Dzēst
  3. Vika - varianti ir ieraksta priekšpēdējā atkāpē :)

   Dzēst
  4. Pilnībā piekrītu Anonīms2016. gada 19. maijs 03:56 komentāram. Diemžēl šoreiz vairāk sanāca subjektīvās izjūtas par to, kā jūsuprāt būtu jāizturas un jāuztver dzīvnieki, mazāk par valodu. Sākumam - nezinu, kāpēc atsaucaties uz angļu valodu? Adoptēt ir cēlies no latīņu adoptare, adoptionem - izvēlēties (sev), paņemt pēc (savas) izvēles, un tikai vēlīnajā latīņu valodā iegūst šaurāku nozīmi - "pieņemt kā/par savu bērnu".

   Dzēst
 4. Skaidrojums labs, taču nevajag pārspīlēt angļu adopt nozīmju skaitu – "romānu pārrakstīšana" un "filmas versijas" tur nudien neietilpst, jo minētais adaptēt elpo arī angliski (ad+aptare no aptus = piemērots).

  AtbildētDzēst
 5. Baigi gudrā doma. Mani komentāri lieki .

  AtbildētDzēst
 6. Droši vien tik daudz birokrātijas, ka beigās pāriet vēlme par ideju :(

  AtbildētDzēst
 7. smartftp-enterprise-crackallows you to transfer files over the Internet. Likewise, it has a customizable interface similar to Explorer and supports drag and drop functions. Besides,
  freeprokeys

  AtbildētDzēst
 8. zoom player max farooqpc Thanks for sharing such great information, I highly appreciate your hard-working skills which are quite beneficial for me.

  AtbildētDzēst

 9. I really enjoy reading your post about this Posting. This sort of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys, thanks for sharing vce-exam-simulator-crack

  AtbildētDzēst
 10. Wow... Great article. I really like this article very much. Thanks for sharing this with us, Also thanks for sharing it with us.
  mount & blade warband serial key
  mixcraft registration code
  zmodeler crack
  recover my files license key
  netlimiter torrent

  AtbildētDzēst
 11. Thanks Alot For this: Exactly about what i need, this is really interesting reading. I am glad I found this and got to read it. Great job on this content. I like it.Regards.

  Malwarebytes Premium Crack Key

  AtbildētDzēst
 12. It's fascinating to visit this website and read all of your friends' opinions.
  While I am interested in the subject of this piece of writing, I am also excited to
  acquire familiarity
  iobit malware fighter pro crack
  sketchup pro crack
  appwindows 8 ultimate crack
  vmix crack

  AtbildētDzēst
 13. What the? I know this is a theme, but I was wondering if you know where I can find the captcha plugin for my comment form?
  I use the same blogging platform as yours and I have it
  are you struggling to find it? Thank you!
  sure cuts a lot pro crack
  poser pro 12 crack
  anytrans crack
  maxon cinema 4d r23 crack

  AtbildētDzēst
 14. This knowledge, I believe, is crucial.
  For my own benefit. In addition, I'm grateful to have had the opportunity to read your piece.
  However, you'd want to highlight a few commonalities. :D I love the style of the website, and the contents are excellent.
  Hooray for fun!
  purevpn crack
  microsoft office professional plus 2013 crack
  adguard premium crack

  AtbildētDzēst
 15. This is really beneficial software for both you and myself.
  There were no errors detected throughout the audit.
  It's something you can take advantage of. I hope you find it enjoyable.
  vso convertxtodvd crack
  avira system speedup crack
  rust crack
  adobe after effects cc crack

  AtbildētDzēst
 16. You have a great site, but I wanted to know if you know.
  Any community forum dedicated to these topics.
  What was discussed in this article? I really want to be a part of it.
  A society in which I can obtain information from others with knowledge and interest.
  Let us know if you have any suggestions. I appreciate this!
  escan antivirus crack
  final fantasy awakening se licensed ver crack
  iconcool studio pro crack
  iobit uninstaller pro crack

  AtbildētDzēst
 17. I like this article. I was searching over search engines and found your blog and it really helps thank you very much…
  audials one crack is one of the best rapid, legal, and massive music software. audials one crack can monitor more than thousands of radio stations and easily search Internet-based music resources. So, Audials One Platinum Crack Free download– Find and record music. Record all streaming services for music, audiobooks, movies, and TV shows. audials one crack all media for all devices. 1 media file format converter. audials one crack flagship includes the complete technology of all editions. Free Audials One can monitor more than thousands of radio stations and easily search the Internet-based music resources. Audios for computers capture music from Amazon Music, YouTube, SoundCloud, Spotify, Deezer, and Apple music library. It saves your favorite movies from Amazon. audials one crack

  AtbildētDzēst
 18. I like your all posts. You have done really good work. Thank you for the information you provide. Keep it up
  Oxygen not included Crack
  adobeacrobatprodccrack

  AtbildētDzēst

 19. Thanks for writing this excellent article for us.
  I have gained good stuff from this website.
  I am looking forward to your next article.
  Not only that, but I am happy to share this post with my friends. Keep it up.

  iperius backup cracck
  iperius backup cracck
  iperius backup cracck
  iperius backup cracck
  iperius backup cracck
  iperius backup cracck
  iperius backup cracck
  iperius backup cracck
  iperius backup cracck

  AtbildētDzēst 20. Hello Everyone this page has usefull information,as i found the content in the post this also have the relative ideas, Thanks...!!
  KMPlayer Crack
  Hitman Pro Crack
  EaseUS partition master crack
  Final Cut Pro X Crack
  Winstep Nexus Ultimate Crack

  AtbildētDzēst
 21. This is a very helpful site for anyone, each and every man can easily operate this site and can get benefits
  Pokémon Masters EX Crack
  radioboss advanced crack
  Dead Cells Crack

  AtbildētDzēst