Neesmu ne riebēja, ne pūšļotāja, kas var apvārdot visādas vainas un pieburt līgavaiņus. Es esmu tā vārdotāja, kas mīl un pazīst vārdu.
Pirms pāris gadiem ieguvu akadēmisko maģistra grādu filoloģijā. Ilgi mani grauza doma, ka tāda akadēmiskā izglītība ir maz izmantojama, neraugoties uz to, ka vārds (turklāt – īstais vārds pareizā vietā ar pareizu ortogrāfiju un interpunkciju) ir visa pamatā. Nolēmu pierādīt sev un citiem, ka zināšanas nav tikai kaut kas izredzētajiem domāts, bet var noderēt ikvienam. Tāpēc tapa šis emuārs. Te es gan dalos ar to, ko zinu, gan arī ar to, ko sanāk uzzināt no jauna. Kā arī – raugu atbildēt uz jautājumiem, cenšoties pierādīt (galvenokārt sev), ka valodnieki nav pūristiski noskaņoti īgņas, kas visus pārējos uzskata par nejēgām.
Pazudis viens "t" burts! :) Meklē rokā!
AtbildētDzēstJauku dienu!
Gandrīz izmežģīju aci, bet atradu to nerātneli! Tā jau ir - savā acī baļķi neredz! :D
DzēstPaldies ;)
Milzīgs paldies par vārda papildu/papildus pareizrakstības izskaidrošanu ! Ļoti vienkārši un noteikti to turpmāk atcerēšos !!!
AtbildētDzēstMilzu paldies par lieliskajiem skaidrojumiem! Un uzreiz jautājums - vai varat pastāstīt ko vairāk par iekavām?
AtbildētDzēstPaldies, ka esat! Ir kur ieskatīties grūtos brīžos, kad nevar saprast kā rakstīt!
AtbildētDzēstTomēr grauž jautājums par "pie tam" lietojumu - tas ir burtiski pārtulkots "к тому же". labāk lietot "turklāt".
Katram savas sāpītes, kas duras acīs kā vecāsmātes adatas :)
DzēstPar "pie tam" nav tiesa, Anonīm. Arī "bez tam", "pēc tam", "pirms/priekš tam" lai negrauž!
DzēstNjā, laikam tad, kad mācījās vārdotāja, neviens neteica, ka "pie tam" ir sliktais stils. Bet viņa tāpat nepiekristu, jo izskatās, ka uzskata sevi par neapstrīdamu valodas eksperti :)
DzēstKlau, bet kā ir ar teikumu "Ir kur ieskatīties grūtos brīžos, kad nevar saprast kā rakstīt!"? Vai nav tā, ka tur trūkst kāds komats vai divi? Kopš skolas šis tas ir aizmirsies, taču gribas rakstīt pareizi...
AtbildētDzēstKomatu pirms "kā" vajag noteikti, savukārt daļa "kur ieskatīties" ir tāda slidena - rekomendēju vienkārši pārveidot, lai vienkāršāk: Vieta, kur ieskatīties grūtos brīžos, kad nevar saprast, kā rakstīt!
DzēstLabdien!
AtbildētDzēstLūdzu pasakiet, kā pareizi saīsināt personvārdu Ieva - I. vai Ie.?
Tikai pirmo burtu - I.
DzēstUn Džordžs? :)
DzēstSkaņa viena, bet burti divi. Tā kā iniciālis ir tikai pirmais rakstītā vārda burts (nevis fonētiska skaņa), tad D.
DzēstLabdien!
AtbildētDzēstJautājums ir par komatu vēstules noslēgumā. Ir jāliek vai nav jāliek aiz vārdu savienojuma "ar cieņu"?
Paldies!
Tie, kas ir lasījuši Valentīnas Skujiņas ieteikumus, tur komatu neliek. Tie, kas nav lasījuši, - liek. Kā ir pareizi - neviens nezina.
DzēstPaldies!
DzēstPaldies par šo saiti !
AtbildētDzēstPievienojos iepriekšējam komentētājam! Paldies par Jūsu izveidoto jauko interneta vietni! Visu labu vēlot, Dace.
AtbildētDzēstLūdzu palīdziet saprast, vai šajā teikumā pirms "lai" un pēc "pārbaudi" ir jāliek komats, kā nolūka apstākļa palīgteikumam?
AtbildētDzēstTeikums.
Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 17.pantu un, lai kvalitatīvi veiktu kravas pārbaudi, uzdodu:[..]
Ar cieņu, Vineta
Īsti neatrodu precīzu likumu Blinkenā. Bet - ja divdabja teiciens būtu vienlīdzīgs ar kādu daļu, kas nav jāatdala ar komatu, tad komatu neliktu. Attiecīgi šajā gadījumā es arī sacītu, ka "lai" daļa komatos nav jāliek. Pretējā gadījumā, izmetot palīgteikumu, tas "un" paliek nekam nepiesaistīts. Pavisam droša būtu pieeja pārveidot teikumu, piemēram, šādi: Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 17.pantu un kvalitatīvai kravas pārbaudes veikšanai uzdodu:..
DzēstPaldies!
DzēstPārveidošu teikumu.
Blinkenas grāmatā, ne jau Blinkenā :)
DzēstSveiki! Paldies par šo emuāru - dikti laba lieta! Un pie reizes jautājums: kā ir pareizi- viņš pārveidoja planētu Zemi vai planētu Zeme?
AtbildētDzēstEs mīlu Tevi. Vienkārši tāpat vien. Ka esi. Ka raksti.
AtbildētDzēstLabdien,
AtbildētDzēsttuvojas svētku nedēļa, pašlaik būtu īstais brīdis paskaidrot, vai, runājot par Latviju, kā sinonīmu var lietot vārdu republika? Piem., Latvijas skolās notiek svētku pasākumi. Republikas skolās notiek svētku pasākumi. Manuprāt, republika attiecas uz valsts pārvaldes formu, ne pašu valsti. Kā īsti ir?
Labdien! Vai nullforma var būt netikai izlaistais vārds "ir", bet arī, piem., "mēs" (Dārzā vācam ābolus un citus augļus.)? Kādi vēl vārdi var būt nullformā?
AtbildētDzēstPaldies.
Labdien! Vai teikumā "Tur bija dažādi specefekti kā..." pirms "kā" ir jāliek komats?
AtbildētDzēstPaldies.
Labdien, Skolotāj!:)
AtbildētDzēstJūs "dariet" vai "darāt"? Un kā ir daudzsk. datīvs no "apkalpojošais uzņēmums" - apkalpojošajiem? Izklausās briesmīgi...
Tieši tas ko meklēju! Paldies!
AtbildētDzēst