pirmdiena, 2020. gada 15. jūnijs

Mācieties latviešu valodu, bērni!

Gribēju uzrakstīt niknu ziņu par to, kur raksta un kur neraksta lielos sākumburtus, lietojot tādus vietniekvārdus kā “tu” un “jūs”. Domāju – ja nu cilvēki vienkārši nezina, ja nu neviens nav pateicis...
Nekā. Man ir vecum vecs ieraksts, kur skaidri un gaiši viss izklāstīts.

Ejiet un lasiet visi: Pieklājīgā “jūsošanās”.

Visādi citādi. Vēlos lieku reizi atgādināt, ka nezināt latviešu valodas dziļākos un slēptākos ūdeņus nav nekāds kauns. Jūs taču zobus paši sev nelabojat. Un matus arī biežāk tomēr uzticat speciālistiem. Tāpēc – ja valodas speciālists apgalvo, ka lielie burti nav jālieto, tad tas vienkāršā valodā nozīmē, ka NAV JĀLIETO.

Tas, ka Inesītei no mārketinga nodaļas devītās klases domrakstos bija desmitnieki, nenozīmē, ka Inesīte ir autoritāte šajos jautājumos. Pilnīgi gara acīm redzu sapulci kādā reklāmas vai PR aģentūrā:

- Tā, mums vajag plakātu. Uzraksts varētu būt “Gardākā aukstā zupa tev”.
- Es domāju, ka labāk “Gardākā aukstā zupa Tev”, jo mēs tomēr uzrunājam katru individuāli, katram garāmgājējam burtiski sirsniņā to zupiņu lejam, nevis vienkārši atstrādājam.

Lūdzu, beigsim izlikties samāksloti pieklājīgi, jo nupat jau viss iet tādā absurdā, ka pat tīmekļvietnēs vispārīgas nozīmes teksti ir pārraibināti ar, nebīšos vārda, pretīgiem “Jūsojumiem”.

Sarunājam tā – ja tā ir ar roku rakstīta vēstule vienā eksemplārā – lietojiet kādus burtus gribat. Tāpat tikai vienam acu pārim ar to būs jācīnās. Visur citur – mazie burti ir labi. Mazie burti ir pieklājīgi. Mazie burti ir acīm draudzīgi!

Kā arī – neticiet inesītēm un ivetiņām, kas profesionālu tekstu autoru darbus ar savām kreisajām rociņām uzlabo. Neticēsiet, bet cilvēki speciāli pavada gadus augstskolās, lai apgūtu visvisādus smalkumus. Jums nav jāzina viss, jums tikai pietiek zināt savas kompetences robežas un visu, kas ir aiz tām, uzticēt speciālistiem. Speciālisti netiesā, nekritizē, nesmejas pie kafijas krūzītēm par jūsu izbirušajiem komatiem vai kroplīgajiem lielajiem burtiem. Speciālisti skumst, jo jūs laižat pasaulē sliktus piemērus un radāt iespaidu, ka speciālisti tam ir piekrituši.

2 komentāri:

  1. 2 lietas. 1. Kas ciena sevi un korespondentu, tas raksta "Tu" un "Jūs" arī vatsapā. 2. Kad sabiedriskā tīklā, apspriešanā redzams "Tu" vai "Jūs", un tas nav atklātā vēstulē vai publikācijā, tad jānovēršas, jo tas domāts privāti. Ak tā, trešā: "Sagaida pēc cepures, pavada pēc valodas."

    AtbildētDzēst
  2. Hmmm.. jā, arī es esmu šo noziedzinieku skaitā, kas šādi rīkojas jau gadus desmit un vairāk. Pie draugiem, radiniekiem, darba kolēģiem utt. visās sarakstēs (WhatsApp, Slack utt.) vēršos ar Tu/Tev. Un negrasos laboties :-) Cenšos šo netikumu kompensēt ar pareizi interpunkciju, pamanīt divdabja teicienus vai iestarpinājumus, "ka" vietā nelietot "kad", "piezvanīt" vietā neteik "pazvanīt", "ne" vietā (kur tas nepareizi) neteikt "nē" utt... lūdzu, atstāj man šo netikumu manai labsajūtai! :-)

    AtbildētDzēst